Vrydag, 11 September 2015

KOSTE BEREKENING

Elke bestanddeel op die resep moet individueel uitgewerk word.
As jy slim is (ek weet nie hoe) gebruik Excell!

FORMULE
Hoeveelheid wat die resep aadui jy nodig het
---------------------------------------------------------------  X   Aankoop prys
Hoeveelheid wat jy gekoop het

Bv. Om pannekoek te bak het jy 1 koppie koekmeel nodig. 

Maar jy kan mos nie in koppies jou koekmeel loop koop nie! 
Dus moet jy die koppie koekmeel verwerk na gram of kilogram. 
Hoekom gram want die meel word ook nie in ml verkoop nie. 
(Hoeveelheid wat die resep aandui jy nodig het.)

Jy het by die winkel 'n 12,5 kg sak koekmeel gekoop en dit het jou R109.00 gekos. 

(Hoeveelheid waarin jy gekoop het)

140 g koekmeel soos resep aandui

-------------------------------------------------X   R109.00
12500 g koemeel gekoop

= R1.22 per koppie koekmeel


Dus werk elke bestanddeel so uit en tel alles bymekaar. 
Maal dan dit met 2 vir arbeid en sit wat jy ook al goed dink op as jou "mark-up.

Hoop dit help!


PS: Hierdie formule werk vir enige ding wat jy moet produseer, van hekel, houtwerk, vleis werk alles!


2 opmerkings:

  1. Is 140 x R109.00 nie 15260 nie?

    AntwoordVee uit
  2. Onthou om eers volledig te deel, = te druk en dan te maal

    AntwoordVee uit